Blog kurmak için hangi altyapı kullanılmalı? (WordPress/Blogger)

Blog kurmak için hangi altyapı kullanılmalı? (WordPress/Blogger)

Günümüz dünyasında birçok insan dijital medya ile iç içe. Hal böyleyken birçok kişi veya gruplar İnternet siteleri, bloglar oluşturmak istiyorlar. Şu anki teknoloji ile neredeyse hiç kod bilgisine gerek kalmadan bir İnternet sitesi kurabilirsiniz. Ben de bu yazımda, genelde blog kurmak için kullanılan altyapılar olan WordPress ve Blogger’ın kendi aralarındaki farklarını derlemek istedim. Çoğunlukla blog oluşturmak için kullansalar da, bu altyapılar ile bir portföy sayfası bile oluşturabilirsiniz.

WordPress.com ve WordPress.org

Öncelikle WordPress hakkında konuşabiliriz. WordPress, WordPress.com ve WordPress.org olarak ikiye ayrılıyor. WordPress.com, internet üzerinden kolayca bir blog oluşturmanıza yarıyor. Ama genellikle fiyat açısından biraz tuzlu ve özgürlük olarak da kısıtlayıcı olabiliyor. WordPress.org kullanabilmek için ise bir alan adı ve hosting satın almanız gerekiyor. Sonrasında dilediğiniz gibi özgürce kullanabiliyorsunuz, isterseniz WordPress’i silip bambaşka bir site bile kurabilirsiniz. Burada WordPress.com’un eksiği devreye giriyor, bir İnternet sitesinde sadece WordPress kullanmak. Eğer başlangıç için kullanacaksanız basit olması açısından iyi olacaktır ama devamında biraz sıkıcı olabilir.

WordPress.com’un artıları;

 • Başlangıç için oldukça basit bir arayüz ve kullanım kolaylığı sunuyor.
 • Ücretsiz bir paketle başlayarak hızlıca deneyimleyebilirsiniz, beğendiğiniz takdirde iyi bir paket satın alarak başlayabilirsiniz.
 • Mobil uygulaması bulunmakta, bu sayede blogunuza telefondan yazılar yazabiliyorsunuz.

Eksileri ise;

 • Sadece WordPress’e bağlısınız.
 • Hosting fiyatları biraz tuzlu.

WordPress.org Neden Daha İyi?

WordPress.org altyapısı tamamen sizin kontrolünüzde. Kendi sunucularınıza yükleyip dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Bu sayede hosting ve alan adı alımlarınızda titiz davranarak WordPress.com’daki paketlerden daha az maliyete daha iyi seçenekleri olan bir sunucu alabilirsiniz. Ayrıca Jetpack eklentisini yükleyerek WordPress.org sitenizi WordPress.com’a bağlayabilir, WordPress.com’un yönetici panelini kullanabilirsiniz. Bu sayede WordPress.com’un avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Örneğin telefondan yönetici paneline erişebilir, blogunuz için yeni yazıları telefonunuzdan yazabilirsiniz. Yani kısa kesmek gerekirse, WordPress.org’un WordPress.com’dan eksiği yok; üstüne üstlük WordPress.com’un yönetici panelini WordPress.org sitenizde kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden ben WordPress.org’u çok daha avantajlı buluyorum.

Peki, Blogger nasıl?

Gel gelelim Blogger’a. Google’ın ürünlerinden olan Blogger, Google tarafından güçlü bir şekilde destekleniyor diyebiliriz. Google hesabınızla birçok blog oluşturup yazılarınızı yazmaya başlayabilirsiniz. Blogger’ı WordPress.com’dan ayıran en önemli özelliği herhangi bir ücretli paket barındırmaması denebilir. Blogunuzu Google’ın sunucularında barındırıyorsunuz ve istediğiniz takdirde bir alan adı satın alıp Blogger’a bağlayabiliyorsunuz. Fakat Blogger’ın WordPress eklentilerine göre biraz dezavantajı var diyebiliriz. Bunlar başlıca;

 • Üyelik sistemi oluşturamıyorsunuz. Bu da özel olarak bir veritabanı kullanımı olmadığı anlamına geliyor diyebiliriz. Ancak isterseniz okuyucuların Google hesabıyla sitenizi takip etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Veritabanı kuramadığınız için haliyle forum, soru cevap tarzı yazılımlar kullanamıyorsunuz.
 • Tema olarak WordPress hayli geniş kaynaklar sunuyor. Blogger için ise ücretsiz olarak gerçekten sağlam tasarımlı temalar bulunabiliyor, ancak ne yazık ki WordPress’in tema kataloguyla yarışabilecek düzeyde değil.
 • Alan adı almanız büyük önem arz ediyor, çünkü Google Adsense gibi reklam şirketlerinden kabul almada alan adı önemli bir rol alıyor.

Blogger’ın artıları;

 • Direkt Google hesabınıza bağlı bir blog oluşturabiliyorsunuz.
 • Arayüzü kolay ve kesinlikle kullanışlı.
 • HTTPS özelliğini ayarlardan açarak kolayca kullanabiliyorsunuz.
 • Temaların özelleştirmesi oldukça kolay.

Hangi duruma hangi altyapı uygun?

Eğer “Şöyle küçük bir site kurayım, denemelik bir şeyler olsun.” diyorsanız Blogger’dan bu isteğinizi kolayca yerine getirebilir ve ücretsiz olmasına rağmen özgürce kullanabilirsiniz. Eğer ki “Çok az bütçem var, hem sitem tutmayabilir. Bir alan adı alayım da gerisine bakarım.” diyorsanız yine Blogger’ı önerebilirim. Çünkü Google’ın sunucularında barınıyor ve satın aldığınız bir alan adını bağlayarak yazmaya başlayabiliyorsunuz. Ayrıca bu fikirlerden bağımsız olarak bütçe konusunda sıkıntınız olmadığı herhangi bir blog için kesinlikle WordPress.org’u öneririm. Kısa kesmem gerekirse, zaten çok pahalı olmayacağı için WordPress.org’u kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Blog kurmak için hangi altyapı kullanılmalı? (WordPress/Blogger)” hakkındaki 4 yorum;

 1. Yanıtla
  Mühendis
  Haziran 9, 2020 at 12:58 am

  Blogger kullanarak bu maceraya atılmış ardından WordPress’e geçiş yapmış birisi olarak diyebilirim ki kesinlik WordPress. Korkmayın kod bilginiz yoksa bile bir şekilde hal oluyor.

  1. Yanıtla
   Baver Sağlam
   Haziran 8, 2020 at 10:33 pm

   Katılıyorum, WordPress gerçekten çok kullanışlı 🙂 Değerli yorumunuz için teşekkürler ?

 2. Yanıtla
  Burak Asker
  Haziran 9, 2020 at 2:23 pm

  Kısa, öz ve gayet anlaşılır olmuş. Yeni başlayanlara ilk ışık niteliğinde ? Benzer konuları bekliyorum…

  1. Yanıtla
   Baver Sağlam
   Haziran 9, 2020 at 2:50 pm

   Değerli yorumun için çok teşekkürler ??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir