COVID-19’un Futbol Dünyasına Etkileri

COVID-19’un Futbol Dünyasına Etkileri

Hepimizin de bildiği üzere COVID-19, namı diğer Korona virüs, başta Dünya sağlığı ve ekonomisi olmak üzere spor camiasına da büyük zararlar verdi. İlk resmi vakanın Çin’de ortaya çıkmasının ardından pek fazla önemsenmese de kısa sürede tüm ülkeye yayıldı. Uzak Doğu ülkelerinde yayılım gösterdikten sonra her ne kadar ülkeler uçak seyahatlerine kısıtlama getirdilerse de virüs çoktan çoğu ülkeye yayılmıştı.

Çeşitli Avrupa ülkeleri virüsten son derece etkilendi. Ekonomik faaliyetler zayıfladı ve halk içinde endişe oluşmaya başladı. Virüs bu kadar yayılım göstermişken birçok spor müsabakası da halen sürmekteydi. Salgının Avrupa’daki merkezi olarak kabul edilen İtalya’da profesyonel ve amatör maçlar oynanmaya devam ediyordu. Sadece İtalya değil tüm Avrupa ülkelerinde maçlar devam ediyordu. Futbol dünyasının bir numaralı organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Kupası maçları da oynanıyordu.

Futbol organizasyonlarının ekonomik getirisi çok fazlaydı elbette, bundan dolayı olacak ki liglerin ilk başta süresiz olarak durdurulmasına gerek görülmedi ve seyircisiz oynanmasına karar verildi. Virüs Avrupa’da bu denli yayılmışken Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi UEFA Komitesi tarafından ikinci bir duyuruya kadar iptal edildi. Futbol dünyası ve severleri bu eğlenceden mahrum kaldı. Virüsten dolayı ölümler ve vakalar hızla arttı ve sonunda başta İtalya Serie A olmak üzere İngiltere Premier Lig, Fransa Lig 1 ve Almanya Bundesliga gibi büyük ligler belirli bir süre için ertelendi. Ülkemizde ise ligler bu liglerden daha sonra, virüs henüz çok yayılım göstermemişken seyircisiz oynanmaya devam etti fakat vakaların artmasıyla 19 Mart 2020 de alınan kararla lig durduruldu. Futbolseverler için çok can sıkıcı bir durum olan futbolsuz yaşama mecburi nedenlerden dolayı başlamıştı bile.

Bu sene için çok ama çok önemli olan EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası da aynı sebepten muzdarip iptal edilenler arasına katılmıştı. Şmpiyonanın yeni tarihi ise 2021 yılı olarak gösterildi.

COVID-19 hızla yayılırken futbol dünyasının isimlerini de hedef alıyordu. Arsenal Futbol Kulübünün menajeri Mikel Arteta da virüse yakalandı. Arteta ile birlikte Milan ve İtalyan futbolunun efsane isimlerinden Paolo Maldini ve oğlu Daniel’in de virüse yakalanması futbol dünyasını derinden sarstı. İtalya, İngiltere ve Fransa liglerinden gelen vaka haberleri hepimizin canını sıktı.

Sadece Avrupa’ da değil aynı zamanda ülkemizde de futbol camiasının önemli isimleri virüse yakalandı. İlk olarak Galatasaray takımının ve Türk futbolunun duayen isimlerinden Fatih Terim de virüse yakalandı. Aynı zamanda Galatasaray başkan yardımcıları Abdürrahim Albayrak ve Yusuf Günay’ın da test sonuçları pozitif çıkmıştı. Neyse ki virüsü yendiler ve sorunsuz bir şekilde aramızdalar. Diğer futbol takımlarından da vaka haberleri geliyordu. Başakşehir Futbol Kulübü başkanı Göksel Gümüşdağ, Beşiktaş Kulübü başkanı Ahmet Nur Çebi ve eski kalecilerimizden emekli Rüştü Reçber’in de virüs testleri pozitif sonuçlanmıştı. Neyse ki yine korkulan olmadı ve virüsü güçlü bir şekilde yenip aramıza katıldılar.

Liglerin iptal edilmesinin üzerinden uzun zaman geçti ve bazı ligler artık oynanmaya başladı. Almanya Bundesliga geçtiğimiz hafta yeniden start aldı ve devam ediyor. Umudumuz diğer liglerin de en kısa zamanda başlaması yönünde. Türkiye Süper Liginin de TFF ve Bilim Kurulunun kararları doğrultusunda en erken zaman olarak 12 Haziran da başlaması gündemde. Umuyoruz ki artık futbol hasretimiz son bulur ve eski günlerimize döneriz.

Salgının Ekonomik Zararlarını Azaltmak İçin Kulüpler Ne Yapıyor?

Her ne kadar ligler başlasa da salgının henüz bitmediği de bir gerçek. Oynanan maçlar seyircisiz bir şekilde oynanmak durumunda çünkü binlerce insanın bir araya gelmesi yeniden bir sıkıntı doğurabilir. Bundan dolayıdır ki kulüpler önemli bir gelir kaynağı olan tribün hasılatından da mahrum kalacaktır. Bu durum da bazı kulüpleri yeni arayışlara soktu. Bunlardan biri de tribünde insanların olması yerine seyircinin kendi çektiği bir fotoğrafını kulübe yollayıp belirli bir ücret karşılığında fotoğrafının stadyumun tribün koltuklarında yer alıyor olmasıdır. Bu sayede kulüpler önemli bir gelir kaynağı elde edip salgının ekonomik sorunlarını az da olsa azaltmış olacaklar.

Küresel salgının ne zaman ortadan kaybolacağını biz dahil bilim insanları bile bilmiyor. Bu sebeple futbol maçlarının artık ne zaman eskisi gibi oynanacağını bilemiyoruz. Eski atmosferlere dönmek hepimizin dileği. Fakat bir gerçek de var ki virüs yok olsa da hayatın ve de futbol dünyasının yeniden şekilleneceği de aşikar.

Futbolu özledik ve sanırım yavaş yavaş artık hasretimiz bitecek gibi. Bu bağlamda salgını erken kontrol altına alıp ligleri başlatan ve umutlarımızı tekrardan yeşerten Bundesliga’ya teşekkür ediyoruz :).Yeniden futbola dönmek arzusuyla sağlıcakla kalın, pilibitik’te kalın….

COVID-19’un Futbol Dünyasına Etkileri” hakkındaki 3 yorum;

 1. Yanıtla
  Nasuhi
  Mayıs 23, 2020 at 2:43 pm

  Çok iyi bir yazı olmuş.

  1. Yanıtla
   Furkan Kanur
   Mayıs 23, 2020 at 2:46 pm

   Teşekkür ederiz.<3

 2. Yanıtla
  Muhammed İkbal Bilen
  Mayıs 27, 2020 at 8:36 am

  Çok iyi metin ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir