İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba! Bugünkü konumuz ikinci el otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler. Birçoğumuz bu konu ile ilgili haberlere neredeyse her gün rastlıyoruz. Peki otomobil alırken dolandırılmamak için neler yapmalıyız, nasıl bir yol izlemeliyiz? Hadi gelin hep beraber bu konu ile ilgili önemli noktalara bakalım!

Tramer Sorgulama

Birçoğumuz otomobil alırken tramer kaydını sorguluyoruz ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar var. Tramer kaydını hem şase numarasından hem de plakadan sorgulamalısınız. Çünkü alacağınız otomobil kazaya karıştıktan sonra plakası değiştirildiyse yeni plaka ile yapılan tramer sorgusunda eski kazaya dair detay bulunmaz. Onun için en garanti yöntem hem şaseden hem de plakadan sorgulamaktır. Eğer sorguladıktan sonra tramer kaydı çıkarsa o kazalarda hangi parçaların değiştiğine de bakmalısınız. Böylelikle aracın nasıl bir kaza atlattığı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Km Sorgulama

İkinci el otomobil alırken gerekli bir diğer husus km sorgulama. Alacağınız otomobilin muayene geçmişini PTT’den sorgulayıp aracın muayeneye girdigi kilometreler arasında bir uyuşmazlık olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Servis Geçmişi

Tramer kaydını ve muayene geçmişini sorguladıktan sonra yapmanız gereken bir diğer husus aracın servis geçmişini sorgulamaktır. Aracın parçalarının hangi tarihlerde, kaç kilometrede değiştiğine, servis geçmişindeki kilometre ile muayene geçmişindeki kilometre arasında bir uyuşmazlık olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Ekspertiz

Alacağınız aracı kesinlikle ekspertize götürmelisiniz. Ancak öncelikle karar verdiğiniz ekspertiz merkezi ile ilgili yorumlara bakmalısınız. Eğer puanı düşükse ve yorumlar kötüyse kesinlikle o ekspertizden uzak durun. Satıcının götürmekte ısrar ettiği ekspertiz merkezi olursa orayla anlaşmış olabilir. Bundan dolayı aracı başka bir ekspertiz merkezine göstermek en mantıklısı olacaktır.Mümkünse kurumsal firmaları tercih etmeniz en mantıklısı olacaktır. Karşınızda işiyle ilgili insanlar bulmanız zor olmayacaktır.

Borç Sorgulama

Satışa gitmeden önce aracın herhangi bir otopark borcu, vergi borcu, trafik cezası olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Borç çıkması durumunda bu borçları satıcıya ödettikten sonra notere gitmelisiniz.

Son Kontroller

Eğer buraya kadar araçta hiçbir sıkıntı çıkmadıysa notere gitmeden önce aracın şase numarasının, motor numarasının ve plakasının fotoğraflarını çekmelisiniz. “Peki neden?” dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü satıcı notere kadar size orijinal arabayı gösterip siz noterde işlemleri yaparken satıcının arkadaşı size aynı marka aynı model pert bir aracı satabilir. Anlaşılmaması için plakaları bile değiştirebilirler. Olmaz diye düsünmeyin, daha önce bu tür olaylar yaşanmıştır.

Ödeme

Satış esnasında mutlaka araç alıyorsanız parayı arabayı aldığınız kişinin hesabına yatırın, eğer aracınızı satıyorsanız aracın devrini parayı aldığınız kişiye verin. Satış bedeli ne kadar ise noterde o bedeli yazdırın. Ve ticareti nasıl yapıyorsanız(elden veya hesap numarasından) satış sözleşmesine o yöntemi yazdırın.

Yazımı okuduğunuz için hepinize teşekkür ederim! Umarım size faydamız dokunur ve bu otomobil alış- satışında dolandırıcıklar son bulur. Bu anlattıklarımızın yanında başka şeyleri de merak eden veya kafası bir şeye takılan olursa yorumlarda belirtmekten çekinmeyin. elimizden geldiğince cevaplamaya çalışacağız.

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” hakkındaki 3 yorum;

 1. Yanıtla
  W124
  Haziran 11, 2020 at 5:56 pm

  iyi bir yazı olmuş, gayet bilgilendirici…

  1. Yanıtla
   Ali Eren Gönder
   Haziran 11, 2020 at 6:05 pm

   Teşekkürler ?

 2. Yanıtla
  Ebru
  Mayıs 7, 2021 at 12:58 pm

  Harika bir yazı olmuş gayet bilgilendirici teşekkürler ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir