100.000 ₺ ile Alınabilecek Otomobiller

100.000 ₺ ile Alınabilecek Otomobiller

Bugünkü konumuz 100 bin ₺ ile alınabilecek ikinci el otomobiller! Bildiğiniz üzere ikinci el otomobil piyasasında büyük bir hareketlilik söz konusu. Bu yazıda en çok rağbet gören bütçelerden biri olan 100 bin ₺ bandında alınabilecek hasar durumu olarak hatasız veya hatasıza yakın ikinci el piyasası hareketli olan araçları sizler için listeleyeceğim.

1. Renault Megane 3

Listemizin ilk konuğu Megane 3’ün ülkemizde 2009-2016 arası model yılını bu fiyat bandında rahatlıkla bulabilirsiniz. Dizel cephesinde 1.5 litre hacimli 85 90,105,110 beygir gücüne sahip uzun ömürlü ve sorunsuz motor seçenekleri bulunmakta. 1.6 litre hacimli dizel motor ise 130 beygir gücünde ve 320 nm torka sahip olması sebebiyle 1.5 dCi motora kıyasla çok daha performanslı. Benzinli cephesinde bulabileceğiniz 1.6 litrelik motorun ise 105, 110, 115 beygirlik versiyonları bulunmakta. 1.6 litre hacminde benzinli atmosferik motor dizel motora sahip Meganelara göre düşük torka sahip olduğu için ve turbo destekli olmadığı için yüksek devir çevirmediğiniz sürece dizel motora sahip Meganeların yanından bile geçemez :).

Donanım olarak ise faz 1 Meganelarda privilege ve dynamique paket Meganelar model yılına göre gayet yeterli donanıma sahip. Yine faz 1 Meganeların en baz donanım paketi olan expression paket bile far sensörü, yağmur sensörü, dijital klima, hız sabitleme ve limitleme gibi yeterli özelliklere sahip. Faz 2 Meganelarda ise bu fiyatlara bulabileceğiniz icon pakette ise anahtarsız giriş / çalıştırma, dijital klima, ön ve arka kol dayama, far sensörü, yağmur sensörü, park sensörü gibi özelliklere sahip. Faz 3 Megane 3’lerde ise bu fiyata bulabileceğiniz touch plus paketlerde de faz 1 ve faz 2’lerde bahsettiğim birçok özellik bulunmaktadır. Yani kısacası güzel özelliklere sahip, düşük yakıt tüketimine sahip, sorunsuz ve uzun ömürlü motora sahip bir araç istiyorsanız ve bütçeniz de 100 bin TL ise Megane 3 sizin için biçilmiş kaftan :).

2. Renault Fluence

Listemizin 2. konuğu ise yine bir Renault modeli olan, Megane 3 sedan da diyebileceğimiz Fluence. Fluence’in motor seçenekleri Megane’daki motor seçenekleriyle aynı. Donanım olarak da makyajsız kasanın en üst donanım paketine sahip olan privilege, makyajlı kasada ise 2014 model yılına kadar en dolu paket olan icon, 2015 veya 2016 model Fluencelerde ise touch veya touch plus donanım paketine sahip düşük kmde bir Fluence rahatlıkla bulabilirsiniz. Özetle, 100.000 ₺ bütçe ile alabileceğiniz Fluence 2014 model yılına kadar en dolu paket ve düşük km olacaktır. Ancak otomatik şanzımana sahip bir Fluence almak isterseniz model yılını düşürmeniz veya özelliklerden biraz feragat etmeniz gerekebilir:) Eğer yakıtı ekonomik, iç hacmi geniş, bagaj hacmi büyük olan bir otomobil almak istiyorsanız Fluence’e kesinlikle göz atmalısınız.

3. Ford Focus 3

Listemizin 3. Konuğu Amerikan markası Ford’un C sınıfı otomobil modeli Focus. 100.000 ₺ bütçe ile 2011-2014 yılları arasında üretilen 3.nesil Focus’un 1.6 Tdci veya 1.6 Ti-Vict motoruna sahip bir modeli rahatlıkla alabilirsiniz. Eğer dizel motora sahip bir Focus almak isterseniz Trend, Trend x veya Style donanım paketine sahip bir Focus alabilirsiniz. Ancak yılda ortalama 15.000 km veya daha az yol yapıyorsanız yöneleceğiniz benzinli motora sahip Focus’u Titanium donanım paketiyle almanız da mümkün. Focus’u rakiplerinden ayıran en önemli artısı yol tutuşu. Focus’un rakipleriyle arasında bulunan en büyük eksisi ise iç hacmi ve bagaj hacmi. Eğer hatchback bir Focus almak isterseniz bagaj hacmi yeni nesil B sınıfı otomobillerin bagaj hacmine çok yakın. Ancak genel olarak genişlik açısından bir beklentiniz yoksa, virajlarda kendinizi güvende hissedeceğiniz, sağlam bir otomobil istiyorsanız aradığınız araç Focus 3 olabilir:)

4.Volkswagen Polo

Listemizin 4. konuğu bir Alman. Volkswagen Polo ülkemizde en çok tercih edilen b sınıfı araçlar içinde yer alan Polo boyut olarak olmasa da malzeme kalitesi açısından C sınıfı araçlara yakın sayılabilir. 100.000 ₺ bütçe ile 2016-2017 model 1.2 tsi motora sahip ve comfortline donanım paketinde bir Polo bulunabilir. 1.2 tsi motor hacmi küçük olmasına rağmen performans açısından gayet tatminkar düzeyde. Bu motor 90 beygir güç ve 160 nm tork üretiyor. 0-100 hızlanması 10.8 saniye olan Polo’nun fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi 4.7 litre. Polo; fonksiyonel direksiyon, Start-Stop, elektrikli aynalar gibi güzel donanım özelliklerine sahip. Genellikle yalnız kullanacağınız, yakıt açısından ekonomik ve kaliteli bir B hatcback arıyorsanız Volkswagen Polo ihtiyaçlarınıza uygun bir araç olarak karşınıza çıkıyor.

5. Volkswagen Golf 6

Listemizin 5. konuğu ise yine bir Volkswagen modeli olan Golf 6. Golf sınıfına birçok yenilik kazandırmış köklü bir model. Alman kalitesi ve konforun bir arada buluştuğu bir otomobil olan Golf “Compact hatchback” sınıfını yaratan otomobil modeli. 100.000 ₺ ile 1.6 litre hacimli benzinli motora sahip bir Golf rahatlıkla bulunabilir. Golf 6’yı o yıllarda piyasaya çiçıkan rakiplerinden ayıran en önemli artısı konforu. Golf 6’nın en büyük eksilerinden biri ise yakıtı. Şehir içi sakin kullanımda bile 100 kmde 10 litre civarı değerler verirken agresif kullanımda bu değer çok daha yukarı çıkıyor ve yakıtı cep yakacak seviyelere geliyor:) Kaliteli, konforlu bir araç istiyorsanız ve yakıt pek de umrunuzda değilse en mantıklı seçeneklerden biri olarak Golf 6 karşınıza çıkıyor.

6. Toyota Corolla

Listemizin 6. Konuğu Japon firma Toyota’nın birçok başarıya imza atmış modeli Corolla. 32 milyonu aşkın üretim adediyle dünyanın en çok satan otomobili olma unvanını elinde tutmaktadır. 100.000 ₺ bütçe ile alabileceğiniz en mantıklı seçeneklerinden biri 2013 yılında üretimine başlanan 11. nesil Corolla’nın 1.33 litre hacimli motora sahip versiyonu. Bu motor, performans açısından sizi pek tatmin etmeyebilir. Ancak uzun yıllar gönül rahatlığıyla sorunsuz bir şekilde binebilirsiniz. Corolla’ yı sınıfındaki araçlardan ayıran en önemli artılarından biri iç hacmi. En büyük eksisi ise genel olarak Japon otomobillerinin geride kaldığı konu olan yalıtım. 1.33 motor seçeneğiyle Corolla sadece 6 ileri manuel şanzımanla alınabilmekte. Araçtan beklentileriniz geniş iç hacim, ekonomik yakıt, konfor ise Corolla’ya bir göz atmanızda fayda var.

7. Renault Clio

100.000 ₺ bütçe ile sıfır araç almak isteyenler! Listemizin 7. konuğu 2019 yılında 28.844 satış adediyle ülkemizde en çok satılan 2.model olan Clio. 100.000 ₺ bütçe ile sıfır araç almak isteyenler 4. nesil Clio’yu 0.9 litrelik turbo motoru ve Joy donanım paketi ile satın alabilir. Bu motor 90 beygir güç ve 140 nm tork üretebiliyor. Fabrika verilerine göre ortalama 5 litre yakıt tüketimine sahip olan bu motor 0-100 km hızlanmasını 12.9 saniyede gerçekleştiriyor. Joy donanım paketi hız sabitleyici, yokuş kalkış desteği, Bluetooth gibi güzel özelliklerle birlikte geliyor. Clio; 100.000₺ ile ikinci el, geçmişi bilinmeyen bir araç almaktansa sıfır araç almak isteyenler için doğru bir tercih olacaktır.

8. Fiat Egea

Listemizin son konuğu yine bir sıfır araç. Ülkemizde üretilen Fiat Egea, listemizin bir önceki konuğu Clio’ya göre çok daha geniş iç hacim ve bagaj hacmiyle daha büyük ailelerin beklentilerini karşılayabilir. 100.000 ₺ bütçe ile alınabilecek sıfır Egea, 1.4 litre hacimli 95 beygirlik motor seçeneği ve easy donanım paketi ile alabilirsiniz. Yine ikinci el araç alıp başınızı ağrıtmak istemiyorsanız ve uzun yıllar büyük masraflar etmeden binebileceğiniz bir otomobil almak istiyorsanız Egea’ya kesinlikle bakmalısınız.


Otomobil fiyatlarının uçuşa geçtiği bu dönemde otomobil sahibi olmak isteyen veya otomobilini değiştirmek isteyen insanlar, para konusunda büyük zorluklar çekmişlerdir. Ucuz ama kaliteli sıfır araba almak isteyenler ya 2. ele başvurmak zorunda kalmışlar ya da daha kötü arabalara gözünü çevirmek istemişlerdir. Güzel bir araba sahibi olup parasının da cebinde kalmasını isteyenler için umarız bu yazımız yararlı olmuştur.

100.000 ₺ ile Alınabilecek Otomobiller” hakkındaki 5 yorum;

 1. Yanıtla
  Yücesoy
  Haziran 3, 2020 at 9:17 pm

  Tebrikler güzel tespitler.

  1. Yanıtla
   Ali Eren Gönder
   Haziran 3, 2020 at 9:35 pm

   Çok teşekkür ederiz ?

 2. Yanıtla
  erymegane
  Haziran 3, 2020 at 9:30 pm

  harika bir yazı 🙂

  1. Yanıtla
   Ali Eren Gönder
   Haziran 3, 2020 at 9:36 pm

   Yorumunuz için çok teşekkürler ?

 3. Yanıtla
  ÖTV dolandırıcılıktır
  Haziran 4, 2020 at 3:05 pm

  1 ay sonra 110 bin liraya alınabilecek otomobiller diye güncellersin başlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir