Pek Bilinmeyen Bazı Üniversite Bölümleri

Pek Bilinmeyen Bazı Üniversite Bölümleri

Bugün sizlere birçoğumuz tarafından pek bilinmeyen üniversite bölümlerinden bahsedeceğim. Yazıda geçen bölümlerden bazıları yeni açıldığı için bazıları ise de ismi çok duyulmadığı için az biliniyor. Bu yazının sizin için bilgilendirici olmasını umuyorum. Hazırsanız başlayalım.

1. Fotonik Bölümü

Fotonik bölümü Türkiye’de ilk olarak 2019 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde açılmıştır. Fotonik, ışığın üretilmesini, farklı ortamlarda yayılmasını, ışığın rengi ve şiddeti gibi özelliklerinin değiştirilmesini, işlenmesini ve ölçülmesini kapsayan bir bilim ve teknoloji alanı olarak tanımlanır. Kısaca “Işık bilimi ve mühendisliği” diyebiliriz. Şu anda da yalnızca İYTE’de bulunan Fotonik bölümü hakkında şimdilik çoğumuzun büyük bir bilgisi yok fakat ilerleyen yıllarda bu bölüm belki de çok daha fazla bilinecek ve tercih edilecek. Kim bilir belki de geleceğin en revaçta mesleklerinden birisi olacak ışık mühendisliği… Fotonik bölümü hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2. Yapay Zeka Mühendisliği

Yapay zeka mühendisliği bölümü de fotonik bölümü gibi Türkiye’de ilk olarak 2019 yılında, TOBB ETÜ ve Hacettepe Üniversitelerinde açılmıştır. Yapay zeka mühendisliği, bilgisayar mühendisliğinin ana alt dallarından biri olan yapay zeka ile ilgilenir ve yapay zeka mühendisleri, makineleri insan beyniymiş gibi çalışacak şekilde programlayan, makine öğrenme algoritmalarının tasarlamalarını yapan kişilerdir. Müfredat olarak da ilk 2 yıl bilgisayar mühendisliği bölümünün dersleri ile hemen hemen aynı sayılacak dersleri içeren yapay zeka mühendisliği bölümü, 3.yıldan itibaren bilgisayar mühendisliğine nazaran daha spesifik yapay zeka derslerini içermeye başlıyor. Ayrıca geleceğin mesleklerinden biri olarak görülen yapay zeka mühendisliğinin ilerde nasıl bir durumda olacağı büyük bir merak konusu. Hacettepe Üniversitesi Yapay Zeka Mühendisliği Lisans Programının İnternet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

3. Meteoroloji Mühendisliği

Meteoroloji mühendisliği bölümü sanılanın aksine oldukça köklü ve uzun yıllardır öğrenci yetiştiren bir bölüm. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü 1953 yılında İTÜ Elektrik Fakültesi’nin bir bölümü olarak kurulmuştur. Daha sonrasında 1983 yılında Uçak Ve Uzay Bilimleri Fakültesine bağlanan İTÜ Meteoroloji Mühendisliği, o tarihten bu yana Uçak Ve Uzay Bilimleri Fakültesine bağlı olarak eğitim vermektedir ve meteoroloji mühendisliği bölümü şu anda İTÜ dışında Samsun Üniversitesinde de bulunmaktadır ve 2012 yılından beri aktif olarak eğitim vermektedir. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü, temel konu olarak atmosfer olayları ve atmosfer olaylarının yeryüzüne olan etkileri üzerine eğitim ve araştırma yapar ayrıca iyi seviyede bilgi ve donanım sahibi meteoroloji mühendisleri yetiştirmeyi amaçlar. Meteoroloji Mühendisliği Bölümü hakkında daha detaylı bilgi almak için bu adresi kullanabilirsiniz.

4. Hidrojeoloji Mühendisliği

Türkiye’de yalnızca Hacettepe Üniversitesinde eğitim vermekte olan bu bölüm uzun yıllardır eğitim vermektedir. Bölümün amacı kullanılabilir su bulma, suların korunması, bulunan suların kalite kontrol ve kalite arttırımı gibi işlemlerinin yapılmasına yönelik eğitim vermektir. Hidrojeoloji mühendisliği hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

5. Nükleer Enerji Mühendisliği

Nükleer enerji mühendisliği Türkiye’de yalnızca Hacettepe ve Sinop Üniversitelerinde bulunmaktadır. Hacettepe Üniversitesinde 1977 yılından beri eğitim vermekte olan bölüm, Sinop Üniversitesinde ise 2013 yılında kurulmuş olup 2015 yılında eğitimine ve öğrenci alımına başlamıştır. Nükleer enerji mühendisliği bölümünde öğrencilerin üst seviye Fizik ve Matematik derslerinin yanı sıra nükleer enerji mühendisliği bölümünün kendi içinde içerdiği spesifik dersleri de iyi bir seviyede öğrenmesi ve bu alanda nitelikli birer mühendis olması amaçlanır. Bu bölüm hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

6. Biyomedikal Mühendisliği

Biyomedikal mühendisliği bölümü, tıbbi problemlere mühendislik bakışıyla yaklaşmayı hedefleyen ve tıbbi alanlardaki problemlerin tedavisine yönelik yöntemler, algoritmalar, cihazlar ve yazılımlar tasarlayıp, geliştirilmesini sağlamaya yönelik eğitim veren bir mühendislik dalıdır. Aslen elektrik elektronik mühendisliğinin de alt dallarından biridir. Şu anda Türkiye’de biyomedikal mühendisliğinde en yüksek puanla öğrenci alan üniversite TOBB ETÜ’dür (burslu programı). Biyomedikal mühendisliği hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

7. Hititoloji

Türkiye’de sadece Ankara ve İstanbul Üniversitelerinde bulunan Hititoloji bölümü Anadolu’da bulunan ilk yazılı belgelerden Hititlere ait olanları okumak, tercüme etmek ve tarihe daha fazla ışık tutabilmek amacıyla kurulmuştur. Bölüm halk arasında pek bilinmediği için bu bölümde çalışan öğretim görevlileri ve okuyan gençler bölümlerinin adlarını söylediklerinde garip tepkiler alabilmektedirler 🙂 Hititoloji bölümü hakkında daha detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

8. Hungaroloji

Hungaroloji, Macar Dili Ve Edebiyatı olarak geçen ve Türkiye’de yalnızca Ankara Üniversitesinde bulunan bir bölümdür. Hungaroloji Anabilim Dalı 9 Ocak 1936 tarihinde Atatürk’ün emriyle kurulmuştur. Hungaroloji kürsüsü, Dil Ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin kuruluşuyla birlikte açılan ilk 13 kürsü arasında yer alır. Hungaroloji Anabilim Dalı ana amacı Türk-Macar ortak geçmişini araştırmak, Macar dilini, kültürünü ve edebiyatını Türkiye’de tanıtmaktır. Hungaroloji Anabilim Dalı Türkiye ve Macaristan arasındaki dostluğun geliştirilmesindeki gayretleri nedeniyle iki kez (1992 ve 2001 yıllarında) Macaristan Cumhuriyeti tarafından onur beratı ile ödüllendirilmiştir. Ankara Üniversitesi Hungaroloji Anabilim Dalının İnternet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

9. Aktüerya

Aktüerya, insanların doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını; kaza, yangın, doğal afetler, hırsızlık gibi mal varlığına etki eden, önceden bilinmesi beklenmeyen olayları, bu olaylardan kaynaklanacak finansal etkileri inceleyen bir bilimdir. Aktüerya, bazı yerlerde risk mühendisliği olarak da anılmaktadır. Aktüerya bölümünün amacı insanları önceden bilemeyeceği olaylara karşı doğabilecek olumsuz sonuçlara karşı ekonomik açıdan korumak ve oluşabilecek hasarları en aza indirgemektir. Aktüerya bölümü hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

10. Yönetim Bilişim Sistemleri

Yönetim bilişim sistemleri İngilizce adıyla Management Information Systems (MIS) bölümü son zamanların en revaçta bölümlerinden biridir. İçerisinde İşletme, Bilişim ve Bilgisayar temel kavramlarını barındıran disiplinlerarası bir bölümdür. Bu bölümün mezunları pazarlama, satış, bankacılık, yazılım gibi birçok alanda çalışabilmektedir. Şu anda bu bölümün ülkemizde en yüksek taban puanlı olduğu üniversite Boğaziçi Üniversitesidir. Bölüm hakkında daha detaylı bilgi için Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü İnternet sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Kaynakçalar Ve İleri Araştırmalar

https://photonics.iyte.edu.tr
https://tr.wikipedia.org/wiki/Fotonik
https://www.etu.edu.tr/tr/bolum/yapay-zeka-muhendisligi
http://www.tyyc.itu.edu.tr/ProgramHakkinda.php?Program=MTO_LS
http://www.jeomuh.hacettepe.edu.tr/Hidrojeoloji.html
http://www.nuke.hacettepe.edu.tr/
https://bau.edu.tr/icerik/3124-biyomedikal-muhendisligi
https://hititoloji-edebiyat.istanbul.edu.tr/tr/_
https://tr.wikipedia.org/wiki/Hungaroloji
http://www.aktuerya.hacettepe.edu.tr/
http://www.mis.boun.edu.tr/

"Pek Bilinmeyen Bazı Üniversite Bölümleri" hakkında bir yorum;

  1. Yanıtla
    Muhammed İkbal Bilen
    Mayıs 27, 2020 at 9:02 am

    HARİKA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir