Eğitimde Fırsat Eşitliği Amacıyla Özel Burs Programı Uygulayan 5 Üniversite

Eğitimde Fırsat Eşitliği Amacıyla Özel Burs Programı Uygulayan 5 Üniversite

Herkese Merhabalar, bugün sizlere eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla özel burs programı uygulayan üniversitelerden bahsedeceğim. Üniversitelerin isimlerini ve program içeriklerinden bahsetmeye başlamadan önce eğitimde fırsat eşitliğinin önemi hakkında biraz konuşmak istiyorum. Ülkemizde ve dünya genelinde maddi yetersizliklerden ötürü istediği eğitimi alamayan çok fazla genç var ve bu gençler arasından ilerde aldığı eğitime bağlı olarak harika şeyler başarabilecek çok önemli bir kitle söz konusu. Bu sebepten dolayı işte bu gençler harika şeyler başarabilsin, ülkelerine ve dünya medeniyetine önemli katkılarda bulunabilsin diye eğitimde fırsat eşitliğini sağlayabilmek çok önemli bir durum bunun için de özel burs programı uygulayan üniversitelere ve bursların verilmesinde pay sahibi olan bağışçılara buradan teşekkürlerimi ve saygımı sunuyorum. Biz bugünün gençleri olarak geleceğe ışık tutmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve ulu önderimizin dediği bütün ümidim gençliktedir sözünü boşa çıkarmayıp ülkemizi bilim, teknoloji, sanat, sosyal bilimler ve spor gibi alanlarda en üst noktaya taşımak için çalışacağız. Sözümü burada bitirip sizlere burs programı uygulayan üniversitelerden bahsetmek istiyorum.

1. Koç Üniversitesi Anadolu Bursiyerleri Programı

Koç Üniversitesi Anadolu Bursiyerleri programı ile başarılı ve kısıtlı maddi imkanları olan öğrencilere eğitimde fırsat eşitliğini sağlamayı amaçlıyor. Geçen sene 7.000’den fazla başvuru alan programa 107 öğrenci kabul edildi ve programdan faydalanan toplam öğrenci sayısı 607’ye yükseldi. Bu programa kabul edilen öğrenciler kabul edildikleri bölümde tam burslu olarak okuma hakkının yanı sıra yurtta ücretsiz konaklama, kitap bursu ve aylık cep harçlığı almaya da hak kazanıyorlar. Bu program hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2. Bilkent Üniversitesi Kızlara Burs Programı

Bilkent Üniversitesi Kısa Tanıtım Videosu

Bilkent Üniversitesi Kızlara Burs Programı ile yetenekli ve başarılı fakat maddi durumu kısıtlı öğrencilere eğitimde hem fırsat eşitliği hem de cinsiyet eşitliğini sağlamayı amaçlıyor ayrıca bu programa yalnızca üniversitenin kalkınmada öncelikli yöreler listesinde bulunan 50 ilden başvuru yapılabiliyor. Bu programın koşulları ve hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3. Özyeğin Üniversitesi Eğitimde Fırsat Eşitliği Burs Programı

2019 yılında yapılan kampüste tanışma günleri

Özyeğin Üniversitesi başarılı ve yetenekli oldukları halde maddi yetersizlikler nedeniyle uluslararası standartlarda eğitim olanaklarına erişemeyen gençlere bu olanağa sahip olmaları ve uluslararası standartlarda eğitim görmelerine yardımcı olma amacıyla bu programı uyguluyor. Bu program hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4. Bahçeşehir Üniversitesi ApplyBau Programı

Bahçeşehir Üniversitesi 2013 yılından beri uygulamakta olduğu ApplyBau programı ile öğrencilerin kişisel becerileri, ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda yalnızca üniversite sınav sonuçlarına bağlı kalmadan istedikleri bölümde okumalarını amaçlıyor. Program hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

5. Kadir Has Üniversitesi Beyaz Güvercinler Burs Programı

Kadir Has Üniversitesi Beyaz Güvercinler Programı ile kısıtlı maddi şartlara sahip aday öğrencilerin en iyi eğitim imkanlarından faydalanarak bu doğrultuda kendilerine, alana ve ülkelerine değer katmalarını amaçlıyor. Bu program hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir