“Tuhaf” Gök Cismi Oumuamua ve Avi Loeb

“Tuhaf” Gök Cismi Oumuamua ve Avi Loeb

Avi Loeb

Abraham “Avi” Loeb; astonomi, astrofizik, kozmoloji alanlarında dolu ve başarılı bir kariyere sahip profesördür. Stephen Hawking ile projelerde yer alması ve Harvard Üniversitesinin astronomi bölümünde yaklaşık 10 yıl süre çalışmasıyla şu ana kadarki o bölümü yöneten en uzun insansıdır. Lakin bu saygın kurumlarda çalışması ve etkileyici bir öz geçmişe sahip olmasına rağmen Oumuamua (oh-MOO-ah-MOO-ah) isimli bir gök cismi ile ilgili Extraterrestrial: The First Sign of Intelligent Life Beyond kitabındaki söylemleriyle ana akım bilim ile zıtlığa düşmüştü. Bununla beraber başka bilim insanları, Avi’nin gök cismi için dünya dışı uygarlıkların gönderdiği uzay teknolojisi parçası olduğu inancına yöneldi. Kitabın girişinde Avi teorisini şöyle söylüyor: “Bu özelliklerin en basit açıklamasının nesnenin bu Dünya’dan değil, akıllı bir medeniyet tarafından yaratılmış olması olduğunu öne sürüyorum.”

Oumuamua

Oumuamua, 19 Ekim 2017’de Robert Weryk tarafından Pan-STARRS teleskobu ile keşfedildi. Güneş Sistemi dışından geldiği tespit edilebilen ilk cisimdir. Cismin Güneş Sistemi’nden çıkarken keşfedilmesi onun hakkında çok az bilgiye sahip olmamıza neden olmuştur. İki ucu yuvarlak ve Güneş Sisteminden çıkarken hızlanan garip cisim olarak keşfedilmesi tuhaflığın temel sebeplerindendir. Gazdan kaçan bir kuyruklu yıldızın yapabileceği gibi sistemden ayrılırken, hızlanırken asıl sorun Oumuamua’nın görünür bir kuyruklu yıldız kuyruğuna sahip olmamasıdır. Basit bir asteroit gibi görünen bu cisim kuyruklu yıldız gibi davrandığı için bilim insanlarının kafasını karıştırıp görüş ayrılıkları yaratmıştır. Avi bu cisimle ilgili: “Akşam yemeğinde misafir ağırlamak ve konuğun sadece ön kapıdan çıkıp karanlık sokağa girdiğinde tuhaf olduğunu fark etmek gibi.” diyor.

Gazdan kaçan bir kuyruklu yıldızın yapabileceği gibi sistemden ayrılırken, hızlanırken asıl sorun Oumuamua ' nın görünür bir kuyruklu yıldız kuyruğuna sahip olmamasıdır.
Gazdan kaçan bir kuyruklu yıldızın yapabileceği gibi sistemden ayrılırken, hızlanırken asıl sorun Oumuamua ‘ nın görünür bir kuyruklu yıldız kuyruğuna sahip olmamasıdır.

Avi ve bir lisansüstü öğrencisi, 2018’in sonlarında Oumuamua ile ilgili “light sail” (uzaydaki ışık parçacıklarının momentumuyla itilen bir tür uzay aracı) olabileceğini düşündüklerini bildirdiler. Dünya dışı uygarlıklarla ilgili bu haber, haliyle birçok topluluğun da gözünü bu cisme çevirmesine neden oldu. Bu viral olmayı ve tepkileri de beraberinde getirdi. 2019 yılında bir grup gökbilimci (ki içerisinde bu cismi bulanlar da dahil) Oumuamua’nın aslında doğal bir nesne olduğunu bildirdiler. Yurt dışında ise “Oumuamua’nın yapay olabileceği iddiaları haklı gösterilmiyor.” tarzında bir çok haber paylaşıldı. Loeb bunun üzerinde şunları söylüyor: “Buna şaşırmadım. Hayatı boyunca kayalara bakan bir mağara adamına bir cep telefonu gösterirseniz mağara adamı cep telefonunun sadece iyi cilalanmış bir kaya olduğu sonucuna varır. Harika şeyler bulmak için açık fikirli olmanız gerekir.” Bilim adamlarından oluşan kadroların bazen otorite kurmak için bir araya geldiklerine ve onlarca yıldır ciddi bilimsel araştırmalara layık görülmeyen uzak ileri uygarlıklar gibi teorileri sürekli geri püskürttüklerine inanıyor.

Peki ya başkaları?

Kuyruklu yıldızları ve asteroitleri analiz eden Natalie Starkey gibi bilim insanları uzaylılar ile ilgili olabileceğini söylüyor. StarTalk Radio’nun 18 Ocak bölümünde Starkey, “İlk önce yapmamız gereken şey, bunun ne olabileceğine dair tüm daha doğal fikirleri ortadan kaldırmak” dedi. Geçtiğimiz birkaç yıllık süreç içerisindeki bilim insanlarının tepkilerinde değişimlerle beraber “light sail”in daha güvenilir bir teori olduğu vurgulanıyor. Bu da Loeb’in söylediğinin aksine daha mantıklı bir senaryo bulunamadığını gösteriyor. Şili’de yakında kurulacak olan Vera C. Rubin Gözlemevi gökyüzünün çok geniş görünümünü inceleyebilecek. Bu da bize Oumumua gibi dış sistemlerden gelen daha çok cisim bulmamızı sağlayacaktır.


Her ne kadar Loeb gibi insanlar olsa da dünya genelinde insanlar, gezegen dışına çıkma gibi düşüncelerde karamsar. Bunun temel sebeplerinden bazıları, üzerinde yaşadığımız gezegeni bu kadar kötü yönetirken dışarıya karşı olan yönelimimizin nasıl sonuçlar doğuracağını bilememiz. En yakın proje olan Elon Musk ‘ ın Mars’a yerleşme projesi gibi şeyler, yakın tarih içerisinde bile bize çok uzak. O yüzden sadece şimdilik çıkarımlar, teoriler hatta komplo teorileri üretiyoruz. Eğer bu konu ilginizi çektiyse konun kaynağını, Türkçe ve yabancı birkaç kaynağı aşağıda bulabilirsiniz.


Karen J. MEECH | TED2018

Avi LOEB ve Eric MACK’in Zoom Görüşmesi


Kaynakça


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir